Esperal jest lekiem mającym zniwelowanie problemu alkoholowego u wielu ludzi. Stosuje się go podczas terapii. Lek ten można stosować na dwa sposoby. Popularne jest przyjmowanie go doustnie, jednak dużo się mówi o wszywce, którą umieszcza się pod skórą. Wszywka ta ma za zadanie rozprowadzać lek po całym organizmie. Esperal zaszywany jest nowoczesną formą walki z alkoholizmem. Wiele jest leków zawierających disulfiram – esperal jest jednym z nich. Jest to często i chętnie stosowany lek ze względu na swoją skuteczność. Wszywka jest wskazana dla osób, które są bardzo uzależnione i żadne leki ani terapie im nie pomagają. Esperal dodatkowo działa awersyjnie – po spożyciu alkoholu, w czasie rwania terapii, pojawiają się efekty uboczne, które są zwielokrotnioną postacią tzw. kaca. Esperal więc ma zniechęcić do spożywania alkoholu przez obawy przed efektem ubocznym.

Esperal – kiedy trzeba go zastosować?

Jest to lek ściśle wskazany dla grupy ludzi, którzy od lat zmagają się z problemem alkoholowym. Alkohol w nadmiarze szkodzi naszemu organizmowi i upośledza niektóre z naszych organów. Poza tym, nadużywanie alkoholu wpływa bardzo negatywnie na nasze relacje międzyludzkie, na nasze funkcjonowanie. Dlatego też wszywka lub tabletki zawierające esperal wskazane są dla osób, które nie mogą pozbyć się nałogu. Jednak przed zaleceniem lekarza i wypisaniem recepty/skierowaniem na zabieg, pacjent musi wyrazić swoją zgodę na ten typ leczenia. Terapia esperalem bowiem jest bardzo wymagająca. W przypadku spożycia alkoholu, możemy odczuwać niekiedy straszne efekty uboczne, co ma nas skłonić do zaprzestania picia alkoholu.

Jakie mogą być przeciwwskazania?

Przede wszystkim należy podkreślić, iż nie każdy może poddać się temu zabiegowi. Istnieją różne przeciwwskazania co do zabiegu. Niektóre leki powodują nadwrażliwość lub uczulenie u niektórych pacjentów, dlatego tak istotna jest wcześniejsza dokładna konsultacja z lekarzem. Na zabieg należy przyjść trzeźwym przynajmniej od 48 godzin. Niektóre choroby mogą nas dyskwalifikować z listy pacjentów mogących odbyć ten zabieg. Jest to niewydolność serca, niedoczynność tarczycy, zapalenie wielonerwowe, nadciśnienie tętnicze, zapalenie nerek czy wątroby. Niezwykle ważne jest, aby pacjent omówił z lekarzem wszystkie przebyte choroby.

Zasady, których trzeba przestrzegać po rozpoczęciu terapii

Najważniejsze w całej terapii jest to, byśmy nie spożywali alkoholu. Esperal jest lekiem, który powoduje uczucie silnego zatrucia w momencie reakcji organizmu na alkohol podczas terapii. Jest to bardzo silny lek i należy przestrzegać wszystkich zaleceń lekarza. Ważne jest nieużywanie wszelkich płynów, perfum czy kremów zawierających w swoim składzie alkohol. Musimy również unikać słodyczy z alkoholem.

Nawet niewielka dawna może powodować łagodne, lecz nieprzyjemne uczucia. W trakcie terapii picie alkoholu jest absolutnie zakazane, ponieważ związek chemiczny, który odkłada się w organizmie podczas wypicia alkoholu ma działanie destrukcyjne.