Esperal to dość popularny wśród Polaków sposób walki z nałogiem alkoholowym. Wszywany pod skórę środek ma za zadanie odstraszać od spożywania produktów alkoholowych, grożąc skutkami ubocznymi przyjęcia nawet najmniejszej ich dawki. Choć metoda ta może być skuteczna w określonych warunkach, często nie spełnia swojego zadania tak, jak można by oczekiwać. Na jakiej zasadzie działa Esperal i kiedy będzie skuteczną metodą leczenia alkoholizmu?

Czym jest Esperal?

Choć nazwa ta oficjalnie zniknęła z wykazu leków w 2009 roku, sam środek wrócił do sprzedaży pod nazwą disulfiram WZF. Jego nowe określenie wzięło się od substancji czynnej, disulfiramum, odpowiadającej za efekty wywoływane przez popularną wszywkę. Disulfiram jest substancją, która blokuje wydzielany przez organizm człowieka enzym dehydrogenazy aldehydowej, biorący udział w metabolizmie alkoholu w wątrobie. W momencie gdy w organizmie pojawi się alkohol, ale proces jego rozkładu nie jest możliwy, alkohol gromadzi się w postaci aldehydu octowego, wywołującego reakcje wielokrotnie silniejsze, niż tradycyjny kac.

Wśród efektów, jakie może wywołać kumulacja aldehydu octowego w organizmie można wymienić przede wszystkim nudności i wymioty, bóle i zawroty głowy, duszności, nadmierne pocenie się, zaczerwienienie twarzy, skoki ciśnienia, przyspieszone bicie serca, nasilony lęk, a w niektórych przypadkach nawet ataki drgawek czy zawał serca. Warto przy tym dodać, że dolegliwości te mogą utrzymywać się od 4 do nawet 10 godzin od spożycia alkoholu i pojawiają się już w 10 minut po jego spożyciu.

Jak działa Esperal?

Kuracja esperalem odbywa się poprzez wszycie tabletek pod skórę, najczęściej w okolicy łopatek lub pośladków. Tak umieszczony środek jest stopniowo uwalniany do krwioobiegu i utrzymuje swoje działanie przez 8 do nawet 12 miesięcy przy jednorazowej aplikacji. Sam środek, jak już jednak wiemy, nie powoduje w żaden sposób odstawienia alkoholu – nie blokuje potrzeby jego spożycia czy odruchu sięgania po niego w chwilach, w których normalnie zrobiłby to alkoholik. Podstawą działania esperalu jest nic innego, jak strach.

Esperal jest częścią terapii awersyjnej, której założeniem jest zniechęcenie alkoholika do sięgania po używki poprzez przedstawienie mu solidnych dowodów na jego szkodliwość. W przypadku esperalu osoba uzależniona wie, że sięgając po alkohol spisuje się na kilka godzin ciągłego cierpienia, bólu i lęku, które dla organizmu są niesamowicie wyniszczające. Sama myśl o spożyciu alkoholu ma tu wywoływać wstręt i niechęć, a więc efekt odwrotny do standardowego odruchu alkoholików. Używki nie dają tu już automatycznej gratyfikacji i ulgi, ale jeszcze większe cierpienie niż trzeźwa rzeczywistość.

Kiedy terapia esperalem może być skuteczna?

Znając sposób, w jaki działają wszywki esperalowe nie trudno domyślić się, że nie u każdego będą one skuteczne. Choć sam przypadek braku działania esperalu zdarza się bardzo rzadko, wiele osób uzależnionych nie potrafi przestawić się na myślenie antyalkoholowe. Winą za powikłania po spożyciu ulubionego trunku winią wszyty esperal, którego można przecież w każdej chwili się pozbyć. W efekcie wiele osób uzależnionych pojawia się u chirurga już w kilka dni po wszyciu esperalu, prosząc o jego usunięcie. Oczywiście mają też do tego pełne prawo!

Terapia esperal w Łodzi – ul. Julianowska 7a

Aby terapia esperalem była skuteczna, osoba uzależniona musi uczestniczyć w standardowej terapii uzależnień i rozumieć konieczność odstawienia alkoholu w celu poprawienia jakości swojego zdrowia i życia. Awersja zadziała tylko wtedy, gdy uzależniony wykaże prawdziwą chęć walki z nałogiem i nie będzie robił tego tylko ze względu na przymus zewnętrzny.

15 votes, average: 5,00 out of 515 votes, average: 5,00 out of 515 votes, average: 5,00 out of 515 votes, average: 5,00 out of 515 votes, average: 5,00 out of 5 (15 votes, average: 5,00 out of 5)
You need to be a registered member to rate this.
Loading...