Systematyczne picie napojów procentowych powoduje wiele negatywnych następstw dla zdrowia oraz życia alkoholika. Osoba uzależniona zaniedbuje kontakty z rodziną oraz społeczeństwem, ignoruje codzienne obowiązki i traci kontrolę nad swoim życiem. Jednym z najpoważniejszych skutków nadużywania alkoholu jest zapaść alkoholowa. Ten stan powstały na skutek obniżenia ciśnienia krwi może spowodować zmniejszenie dopływu krwi do mózgu jest niezwykle groźny dla życia chorego. Objawy, przyczyny, leczenie oraz pierwsza pomoc przy wystąpieniu zapaści – wszystkie te informacje znajdziesz w artykule.

Co to jest zapaść alkoholowa? Przyczyny zapaści po alkoholu

Jednym z najpoważniejszych powikłań nadmiernego spożywania napojów procentowych jest zapaść alkoholowa, czyli ostra niewydolność układu krążenia. Zapaść po alkoholu jest klasyfikowana jako bezpośrednie zagrożenie życia osoby uzależnionej. Często pojawia się podczas długotrwałej, nieleczonej choroby alkoholowej. Przyczyną pojawiania się zapaści alkoholowej jest zatrucie alkoholem etylowym. Może być również następstwem:

  • odwodnienia organizmu,
  • nadmiernego stężenia alkoholu we krwi,
  • zaniedbania samopoczucia i ignorowanie objawów zatrucia pokarmowego.

Przyczyną zapaści alkoholowej może być również nagłe odstawienie alkoholu po długim ciągu alkoholowym.

kobieta leżąca na łóżku

Jak wygląda zapaść alkoholowa? Objawy

Objawy zapaści alkoholowej są podobne do objawów wielu innych dolegliwości i chorób. Ważna jest szybka reakcja i zdiagnozowanie przypadłości. Zapaść po alkoholu charakteryzuje się występowaniem objawów takich jak:

  • nudności,
  • obfite i częste wymioty,
  • zawroty głowy,
  • drgawki,
  • przyśpieszenie i jednocześnie osłabienie tętna,
  • problemy oddechowe (spłycenie oddechu),
  • omamy.

Niektóre z tych dolegliwości mogą przypominać objawy zespołu abstynencyjnego. Dlatego bardzo ważne jest szybkie rozpoznanie zaburzenia, jakim jest zapaść alkoholowa, które dosłownie w kilka minut może doprowadzić do utraty przytomności, padaczki, a nawet zatrzymania akcji serca. Co robić w wypadku rozpoznania zapaści alkoholowej? Na pytanie odpowiadamy poniżej.

Zapaść po alkoholu – pierwsza pomoc, przyczyny i leczenie

Należy jeszcze raz wspomnieć, że zapaść alkoholowa stanowi bezpośrednie zagrożenie dla życia pacjenta. W takiej sytuacji konieczna jest natychmiastowa reakcja oraz profesjonalna pomoc medyczna. Należy zadzwonić pod numer ratunkowy i po opisaniu stanu chorego poprosić o przyjazd karetki.

Pierwszym krokiem dalszego, intensywnego leczenia i zerwania z nałogiem jest detoks alkoholowy, czyli odtrucie organizmu z toksyn. Zbyt duże ilości alkoholu prowadzą do choroby alkoholowej, a zapaść krążeniowa jest tylko jednym z niewielu jej groźnych objawów.  Zapaść po alkoholu jest często powodem rozpoczęcia terapii uzależnień, jednak z decyzją o leczeniu stanowczo nie należy czekać do pojawienia się tej przypadłości. Zdecydowanie zachęcamy do podjęciu terapii już w początkowym stadium alkoholizmu. Leczenie nałogu będzie dawało najlepsze efekty przy połączeniu detoksu, wszywki esperal i psychoterapii. Pomocy najlepiej szukać jedynie w specjalistycznych ośrodkach, zajmujących się leczeniem alkoholizmu i profesjonalnym detoksem alkoholowym, aby jej efekty były zadowalające.